ARXIUS DEL FESTIVAL

1999

32ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya (6/10 - 16/10)
#32

Palmarès

Maria Honorífica

Millor pel.lícula:
Ringu (The Ring), dir. Hideo Nakata.

Millor director:
Ben Hopkins (Simon Magus)

Millor actor:
Noah Taylor (Simon Magus)

Millor actriu:
Emma Vilarasau (Los Sin Nombre)

Millor fotografía ex-aequo:
Yujiro Yajima (Samurai Fiction)
Xavi Giménez (Los Sin Nombre)

Millor guió:
François Ozon (Les Amants Criminels)

Millor banda sonora:
Tomoyasu Hotei (Samurai Fiction)

Millors efectes especials:
Hajime Matsumoto (The Ring)

Millor curtmetratge:
The Cyclop of the Sea, dir. Philippe Julien

Millor curtmetratge d'animació:
Huset pa kampen, dir. Pjotr Sapegin

Premi del públic:
Smoke City, dir. Eduard Martin, Mario Terraves

Premi Gran Angular:
Les Enfants du marais, dir. Jean Becker

Premi Honorífic Màquina del Temps:
Dario Argento

Meliès d’Or:
Los sin nombre, dir. Jaume Balagueró

Meliès D’argent:
Los sin nombre, dir. Jaume Balagueró

Premi de la crítica:
Mones com la Becky dir. Joaquim Jordà, Núria Villazán

Pel·lícules

Secció Oficial Fantàstic
Les Amants Criminels, dir. François Ozon
The Blair Witch Project, dir. Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
eXistenZ, dir. David Cronenberg
La mujer más fea del mundo, dir. Miguel Bardem
Ringu (The Ring), dir. Hideo Nakata
Samurai Fiction, dir. Hiroyuki Nakano
Los sin nombre, dir. Jaume Balagueró
Simon Magus, dir. Ben Hopkins
Gran Angular
Go, dir. Doug Liman
The Last Days of Disco, dir. Whit Stillman
Mones com la Becky, dir. Joaquim Jordà, Núria Villazán
Night Train, dir. Les Bernstein
The Winslow Boy, dir. David Mamet
Sessions Especials
Alien, dir. Ridley Scott
Gamera Daikaiju Kuchu Kessen, dir. Shusuke Kaneko
Maschera di cera, dir. Sergio Stivaletti
Night of the Living Dead “30th Anniversary Edition”, George A. Romero, John A. Russo
Porgy and Bess, Otto Preminger
Vertigo, Alfred Hitchcock
Anima’t
Mononoke Hime (Princess Mononoke), dir. Hayao Miyazaki
To Chrima (Money – A Mytology of Darkness), dir. Vassilis Mazomenos
Spriggan, dir. Hirotsugu Kawasaki
Secció Retrospectiva
Jacques Demy
Segundo de Chomón

Jurat

Jurat Internacional:
Anthony P. Timpone
Karim Hussain
Evelyne Dandry
Isabel Coixet
Richard Lester
Assumpta Serna

Jurat Anima’t:
Marie Paccou
Javier Mariscal
Eric Fogel

Jurat Premi Méliès d’Or:
Julio Medem
Dominique Deruddere
Michele de Angelis
Pedro Berhan da Costa
Toni Jerrman

Jurat Premi Méliès d’Argent:
Ignasi Abad
Quim Casas
Antonio Llorens

Homenatges

Actes paral·lels

Organització

Director: Roc Villas

Notícies

Record patrocinat per