ARXIUS DEL FESTIVAL

2002

35ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (3/10 - 13/10)
#35

Palmarès

Maria Honorífica

Millor pel.lícula:
Dracula: page’s from a Virgin’s Diary, dir. Guy Maddin

Millor director:
David Cronenberg (Spider)

Millor actor:
Jeremy Northam (Cypher)

Millor actriu:
Abgela Bettis (May)

Millor fotografía:
Decha Srimantra (The Eye)

Millor guió:
Lucky McKee (May)

Millor banda sonora:
Sonic Youth (Demonlover)

Millor Maquillatge:
Robert Kurtzman, Greg Nicotero, Howard Berger (Cabin Fever)

Millors Efectes Visuales:
Richard R. Hoover (Reign of Fire –El imperio del fuego-)

Millor curtmetratge:
La chambre jaune, dir. Hélène Cattet , Bruno Forzani

Millor curtmetratge d'animació:
La mort de Tau, dir. Jérôme Boulbès

Premi Orient Express ex-aequo:
Araburu Taashi-Tachi (Agitator), dir. takashi Miike
Na Bdun-Nam-Ja (Bad Guy), dir. Kim Ki-duk

Premi del públic Millor llargmetratge d'animació:
Mercano el marciano, dir. Juan Antin

Premi del públic Millor curt d'animació:
Last Rumba in Rochdale, dir. John Choriton

Millor pel.lícula Secció Gran Angular:
Cravan vs. Cravan, dir. Isaki Lacuesta

Premi Citizen Cane al Millor director rebelació:
Isaki Lacuesta (Cravan vs. Cravan)

Meliès D’argent:
El segundo nombre, dir. Paco Plaza

Meliès D’argent Millor curt:
Cry for Bobo, dir. David Cairns

Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”:
Demonlover, dir. Olivier Assayas

Premi Honorífic Màquina del Temps:
David Cronenberg
Guillermo del Toro

Premi Honorífic “La General”:
Dino de Laurentiis

Pel·lícules

Secció Oficial Fantàstic
Cabin Fever, dir. Eli Roth
Cypher, dir. Vincenzo Natali
Darkness, dir. Jaume Balagueró
Deathwatch, dir. Michael J. Basset
Demonlover, dir. Olivier Assayas
Dog Soldiers, dir. Neil Marshall
Dracula: Pages of a Virgin Diary, dir. Guy Maddin
Gin Gwai (The Eye), dir. Oxide Pang, Danny Pang
Honogurai Mizu No Soko Kara (Dark Water), dir. Hideo Nakata
May, dir. Lucky McKee
Reign of Fire, dir. Rob Bowman
Rokugatsu No Hebi (A Snake of June), dir. Shinya Tsukamoto
Russku Kovcheg (Russian Ark), dir. Aleksander Sokurov
El segundo nombre, dir. Paco Plaza
Sen to Chihiro No Kamikakushi (El viaje de Chihiro), dir. Hayao Miyazaki
Spider, dir. David Cronenberg
La Vie Nouvelle, dir. Philippe Grandieux
Sessions Especials
Red Dragon, dir. Brett Ratner
Aro Tolbukhin, en la mente de un asesino, dir. Agustí Villaronga, Lydia Zimmerman, Isaac P. Racine
Bloddy Mallory, dir. Julien Magnat
Dracula, Terence Fisher
Flash Gordon, dir. Mike Hodges
Halloween: Resurrection, dir. Rick Rosenthal
Human Nature, dir. Michel Gondry
Irréversible, dir. Gaspar Noé.
The Rules of Atraction, dir. Roger Avary
Soft for Digging, dir. J. T. Petty
Orient Express
Araburu Tamashii-Tachi (Agitator), dir. Takashi Miike
Boksuneun Naui Geot (Simpathy for Mr. Vengeance), dir. Park Chan-wook
Dead or Alive:Final, dir. Takashi Miike
Devdas, dir. Sanjay Leela Bhansali
Koroshiya 1, (Ichi the Killer), dir. Takashi Miike
Na-Bbun-Nam-Ja (Bad Guy), dir. Kim Ki-duk
Pee Sam Baht, (Bangkok Haunted), dir. Pisuth Praesaeng-Iam, Oxide Pang
Pido Nummuldo Eobshi (No Blood No Tears), dir. Ryu Seung-wan
Public Enemy, dir. Kang Woo-suk
Say Yes, dir. Kim Sung-hong
Shu Shan Zheng Zhuan (Zu Warriors), dir. Tsui Hark
Anima’t
Cowboy Bebop: Tengoku No Tobira (Cowboy Bebop: Knockin’ on Heaven’s Door), dir. Shinichiro Watanabe
Kidou Keisatsu Patlabor WXIII (Patlabor Theatrical Version III), dir. Takuji Endo
Mak Dau Goo Si (My Life As McDull), dir. Toe Yuen
Mari Iyagi (My Beautiful Girl, Mari), dir. Lee Sung-gang
Mercano el marciano, dir. Juan Antin
Palumu No Ki (A Tree of Palme), dir. Takashi Nakamura
Homenatges
Homenatge a Hayao Miyazaki
Homenatge a Chuck Jones
Retrospectiva
Retrospectiva Joanna Quinn
Retrospectiva NFB (National Film Board of Canada)
Retrospectiva Fantípodes
Retrospectiva Eurowestern
Retrospectiva “Nova Carn”

Jurat

Jurat Internacional:
Goya Toledo
Harry Knowles
Pete Tombs
Mercedes Abad
Carlos Molinero

Jurat Anima’t:
Cordell Barker
Carles Porta
Joanna Quinn

Jurat Orient Express:
Roberto Cueto
Antonio Weinrichter
Yves Montmayeur

Jurat Premis José Luis Guarner i Citizen Kane:
Atsuko Saiko
Ruth Pombo
Inma Merino
Casimiro Torreiro
Jesús Palacios

Jurat Méliès:
Jordi Frades
Carlos Aguilar
Bárbara Escamilla

Homenatges

Actes paral·lels

Organització

Director: Angel Sala

Notícies

Record patrocinat per