ARXIUS DEL FESTIVAL

2003

36ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (27/11 - 7/12)
#36

Palmarès

Maria Honorífica

Millor pel.lícula:
Zatoichi, dir. Takeshi Kitano

Millor director:
Alexandre Aja (Haute Tension)

Millor actor:
Robert Downey Jr. (The Singing Detective)

Millor actriu:
Cécile de France (Haute Tension)

Millor fotografía:
Decha Seementa (The Tesseract)

Millor guió:
Michael Haneke (Le Temps du Loup)

Millor banda sonora:
Keitchi Suzuki, (Zatoichi)

Millor Maquillatge:
Gianetto De Rossi, (Haute Tension)

Millors Efectes Visuales:
Gozu, dir. Takashi Miike

Millors dirección artística:
Scott Gallagher (The Texas Chainsaw Massachre)

Millor curtmetratge:
El tren de la bruja, dir. Koldo Serra

Premi Anima’t Millor curtmetratge d'animació:
Mantis, dir. Jordi Moragues

Premi Orient Express-Casa Àsia:
Ong-bak, dir. Prachya Pinkaew

Premi Orient Express-Casa Àsia Menció especial:
Tokyo godfathers, dir.Satoshi Kon

Premi del públic Millor llargmetratge ex-aequo:
Zatoichi, dir. Takeshi Kitano
Kil Bill vol. 1, dir. Quentin Tarantino

Premi del públic Millor llargmetratge d'animació:
Tokio godfathers, dir. Satoshi Kon

Premi del públic Millor curt d'animació:
Harvie Krumpet, dir. Adam Elliot

Premi del públic Millor pel.lícula Secció Noves Visions:
Ascension, dir. Karim Hussain

Premi del públic Millor pel.lícula Secció Noves Visions Menció especial:
All Tomorrow’s Parties, dir. Yu Lik Wai

Premi Citizen Cane al Millor director rebelació:
ILee Soo-yeon (The Uninvited)

Meliès D’argent:
Haute Tension, dir. Alexandre Aja

Meliès D’argent Millor curt:
El tren de la Bruja, dir. Koldo Serra

Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”:
Le temps du loup, dir. Michael Haneke

Premi de la crítica “Jose Luis Guarner” Menció especial:
Twenty-nine Palms, dir. Bruno Dumont

Premi Honorífic Màquina del Temps:
Stan Winston
Stuart Gordon
Brian Yuzna
Tobe Hooper
Takashi Miike

Maria honorifica:
Narciso Ibáñez Serrador

Pel·lícules

Secció Oficial Fantàstic
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters), dir. Kim Jee-woon
Gozu, dir. Takashi Miike
Haute Tension, dir. Alexandre Aja
Ju-On: The Grudge 2, dir. Takashi Shimizu
Kill Bill vol. 1 dir. Quentin Tarantino (fora de competició / fuera de competición / out of competition)
Ong Bak. Muay Tai Warrior, dir. Prachya Pinkaew
Qui a tué Bambi?,dir. Gilles Marchand
The Singing Detective, dir. Keith Gordon
Le Temps du loup, dir. Michael Haneke
The Tesseract, dir. Oxide Pang
The Texas Chainsaw Massachre, dir. Marcus Nispel
Twentynine Palms, dir. Bruno Dumont
4 Inyong Shiktak  (The uninvited), dir. Loo Seo-yeon
Wrong Turn, dir. Rob Schmidt
Zatoichi, dir. Takeshi Kitano
Noves Visions
9 Souls, dir. Toshiaki Toyoda
All Tomorrow’s Parties, dir. Yu Lik Wai
Ascension, dir. Karim Hussain
Dédales, dir. René Manzor
Doppelganger, dir. Kiyoshi Kurosawa
Ein leben Lang Kurze Hosen Tragen (The Child I Never Was), dir. Kai S. Pieck
Enquête Sur Le Monde Invisible, dir. Jean Michel Roux
King of the Ants, dir. Sturat Gordon
Gran Angular
Antwerp, dir. Peter Greenaway
Cold Creek Manor, dir. Mike Figgis
Deep Blue, dir. Andy Byatt, Alastair Fothergill
El Cid, La Leyenda, dir. Josep Pozo
Kaena: La Prophétie, dir. Chris Delaporte, Pascal Pinon
Looney Tunes: Back in Action, dir. Joe Dante
The Saddest Music in the World, dir. Guy Maddin
Timeline, dir. Richard Dooner
Sessions Golfes
Dead End, dir. Jean Baptiste Andrea, Fabrice Capena
House of 1000 Corpses, dir. Rob Zombie
The Manson Family, dir. Jim Van Bebber
Monster Man, dir. Michael Davis
The Toolbox Murders, dir Tobe Hooper
Orient Express
Aragami, dir. Ryuhei Kitamura
Batoru Rowaiaru (Battle Royale II), dir. KInji Fukasaku, Kenta Fukasaku
Shin Jingi Hakaba, (Graveyard of Honor), dir. Takashi Miike
Geoul Sokeuro (Into the Mirror), dir. Kin Sung-ho
Salinui Chueok, dir. Memories of Murder, dir. Bong Joon-ho
New Blood, dir. Soi Cheang
Chakushin Ari (One Missed Call), dir. Takashi Miike
The Park, dir. Andrew Lau
Jigureul Jikyeora! (Save the Green Planet!), dir. Jang Jun-hwan
So Close, dir. Corey Yuen
Chin Gei Bin (The Twins Effect), dir. Dante Lam
Anima’t
Corto Maltese, la cour secrète des arcanes, dir. Pascal Morelli
Nasu Andarushia No Natsu (Nasu: Summer in Andalusia), dir. Kitaro Kosaka
Tamala 2010. A Punk Cat in the Space, dir. t.o.L.
Tokyo Godfathers, dir. Satoshi Kon
Wonderful Days, dir. Kim Moon-saeng
Retrospectiva
Retrospectiva Alexandre Alexeieff (1901-1982)
Retrospectiva Claire Parker (1930-1981)
Retrospectiva MADHOUSE
Retrospectiva Novíssim Cinema Japonés
Retrospectiva Curtis Harrington
Mondo Macabro
Alucarda, dir. Juan López Moctezuma
The Killing of Satan, dir. Efren C. Piñón
Zinda Laash (The Living Corpse), dir. Khwaja Sarfaraz
Seven Chances
Akarui Mirai (Bright Future),  dir. Kiyoshi Kurosawa
Ambivalent Future: Kiyoshi Kurosawa, dir. Kenjiro Fuj
Haeanseon (The Coast Guard), dir. Kim Ki-duk
Otets i Syn (Father and Son), dir. Alexander Sokurov
Happy Here and Now, dir. Michael Almereyda
Sexual Dependency, dir. Rodrigo Bellott
The Soul of a Man, dir. Wim Wenders
Tiresia, dir. Bertrand Bonello

Jurat

Jurat Internacional:
Ramon Colom
Jorge Guerricaechevarria
Omar Ali khan
Hamish McAlpine
Daniel Monzón
Kevin O’Neil
Maria Ripoll

Jurat Noves Visions:
Allegra Giorgi
Andrés Hispano
Marc Prades

Jurat Orient Express:
Christophe Lemaire
Darcy Paquet
José Luis Rebordinos

Jurat Anima’t:
Jérome Boulbès
Carles Grangel
Giannalberto Bendazzi

Jurat Méliès:
Desirée de Fez
Jorge Gorostiza
Manuel Valencia

Homenatges

Actes paral·lels

Organització

Director: Angel Sala

Notícies

Record patrocinat per