ARXIUS DEL FESTIVAL

2004

37ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (2/12 - 11/12)
#37

Palmarès

Maria Honorífica

Millor pel.lícula:
OldBoy, dir. Park Chan-wook

Millor director:
Johnnie To (Breaking News)

Millor actor:
Christian Bale (The Machinist)

Millor actriu:
Mónica López (El habitante incierto)

Millor fotografía:
Xavi Giménez (The Machinist)

Millor guió:
Frank Cottrell Boyce (Code 46)

Millor banda sonora:
Joshua Hyams, Mark Revel “The Free Association” (Code 46)

Millors efectes especials:
Izo, dir. Takashi Miike

Millors efectes especials de Maquillaje:
Three... Extremes, dir. Takashi Miike, Fruit Chan, Park Chan-wook

Millor direcció artística:
Javier Alvariño, Daniel Izar (The Birthday)

Millor curtmetratge:
The Ten Steps, dir. Brendan Muldowney

Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació:
Steamboy, dir. Katsuhiro Otomo

Premio Orient Express-Casa Àsia:
Innocence: Ghost in the Shell 2, dir. Mamoru Oshii

Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació:
Le Régulateur, dir. Philippe Grammaticopoulos

Meliès D’argent:
Code 46, dir. Michael Winterbottom

Méliès D’argent Millor curt:
El soñador, dir. Oskar Santos

Premi Citizen Cane al Millor director rebelació:
Anders Ronnov-Klarlung (Strings)

Premi Nova Autoria Millor música original:
Francisco García (Vidas en Flamenco)

Premi Nova Autoria Millor guió:
La ruta natural

Premi Nova Autoria Millor direcció:
Alba Mora, Anna SanMartí (Memories without rememberer).

Premi Honorífic Màquina del Temps:
John Landis
Paul Naschy
Joel Schumacher

Premi Honorífic “La General”:
Andrew Lloyd Webber

Premi Brigadoon al Millor curtmetratge:
Amazing Unmasked Vs. El doctor Calavera Maligna, dir. Dani Moreno

Pel·lícules

Secció Oficial Fantàstic
Birth, dir. Jonathahn Glazer
The Birthday, dir. Eugenio Mira
Breaking News, dir. Johnnie To
Code 46, dir.Michael Winterbottom
The Grudge, dir. Takashi Shimizu
El habitante incierto, dir. Guillem Morales
Howl’s Moving Castle, dir. Hayao Miyazaki
Innocence: Ghost in the Shell 2, dir. Mamoru Oshii
Izo, dir. takashi Miike
The Machinist, dir. Brad Anderson
OldBoy, dir. Park Chan-wook
Les Revenants , dir Robin Campillo
Strings, Anders Ronnow Klariund
Three... Extremes, dir. Fruit Chan, Takashi Miike, Park Chan-Wook
Noves Visions
CSA: Confederate States of America, dir. Kevin Willmott
Incident at Look Ness, dir. Zak Penn
Marebito, dir. Takashi Shimizu
Rinoceros Eyes, dir. Aaron Woodley
The Taste of Tea, dir. Katsuhito Ishii
Vital, dir. Shinya Tsukamoto
Anima’t
Appleseed, dir. Shinji Aramaki
Hair High, dir. Bill Plympton
Steamboy, dir. Katsuhiro Otomo
Team America: World Police, dir. Trey Parker <
Sessions Especials
Family Portraits: A trilogy of America, dir. Douglas Buck
Frágil, dir. Juanma Bajo Ulloa
Saw, dir. James Wan
Seed of Chucky, dir. Don Mancini
Orient Express-Casa Àsia
Casshern, dir. Kazuaki Kiriya
Infernal Affairs, Andrew Lau, Alan Mak
Zebraman, Takashi Miike
Seven Chances
Alexandrie... New York, dir. Youssef Chahine
Le Fantôme d’Henri Langlois, dir. Jacques Richard
The Heart is Deceitful Above All Things, dir. Asia Argento
Samaritan Girl, dir. Kim Ki-Duk
Les Sentiments, dir. Noémie Lvovsky
Tokyo Noir, dir. Masato Ishioka, Naoto Kumazawa
Tropical Malady (Sud Pralat), dir. Apichatpong Weerasethakul
Mondo Macabro
Lady Terminator, dir. H.Tjut Djalil
Satánico Pandemonium, dir. Gilberto Martínez Solares
Retrospectiva Ciberrealitat
No maps for these territories, dir. Marc Neale
Resurrection of the Little Match Girl, dir. Jang Sun-woo

Star Wars Conference
Retrospectiva Godzilla 50 Aniversari

Jurat

Jurat Internacional:
Ken Foree
Marco Muller
Christopher Priest
Koldo Serra
Estrella Zapatero

Jurat Anima’t:
Karim Bensalah
Maud Bonassi
Borja Crespo

Jurat Orient Express Casa-Asia:
Anaïs Emery
Alexis Lorenzo
Juan Zapater

Jurat Méliès D’Argent:
Leon Arsenal
Toni Garcia
Lucía Olizaregui

Jurat Premi Brigadoon:
Jordi Burgués
Miguel Ángel Parra
Javier Perea

Homenatges

Actes paral·lels

Organització

Director: Angel Sala

Notícies

Record patrocinat per