Home » Arxius » 2005



20162015201420132012201120102009200820072006200520042003200220012000
19991998199719961995199419931992199119901989198819871986198519841983
198219811980197919781977197619751974197319721971197019691968
38ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (9/10 - 18/10)

Oficial Fantàstic

JURAT
Blanca Li, Bill Plympton, Nieve de Medina, Elvis Mitchell i Àngel Quintana

Millor Curtmetratge
RESPIRE, de Wi Ding Ho (Taiwan)

Millor Direcció Artística
Dave McKean per MIRRORMASK

Millors Efectes de Maquillatge
Michele Davidson Bell per MIRRORMASK

Millors Efectes Especials
Thomas Mulack per THE PIANO TUNER OF EARTHQUAKES

Millor Banda Sonora Original
Dalpalan i Jang Yeong-gyu per A BITTERSWEET LIFE

Millor Fotografia
Keung Kwok Man per SEVEN SWORDS

Millor Guió
Brian Nelson per HARD CANDY

Millor Actriu
Lee Yeong-ae per SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE

Millor Actor
Lee Kang-sheng per EL SABOR DE LA SANDIA (THE WAYWARD CLOUD)

Millor Director
Johnnie To per ELECTION

Premi Especial del Jurat
EL SABOR DE LA SANDIA (THE WAYWARD CLOUD), de Tsai Ming-liang (Taiwan)
Pel seu agosarat discurs estètic i moral en contra de l’alienació sexual

Millor Pel·lícula
HARD CANDY, de David Slade (Estats Units).

Jurat Carnet Jove

Manuel Yáñez, Salvador Solano, Albert Forns, Gonzalo López i Francisco Javier Rueda

FANTÀSTIC
ELECTION, de Johnnie To (Hong Kong)

MIDNIGHT X-TREME
THE DARK HOURS, de Paul Fox (Canadà)

Menció especial a THE WILD BLUE YONDER, de Werner Herzog (Estats Units) per l’excepcional interpretació de Brad Dourif

Noves Visions

JURAT
Antonio Santamarina, Carles Torres i Ezgi Yalynalp

THE GIRL FROM MONDAY, de Hal Hartley (Estats Units).

Menció especial a GRIZZLY MAN, de Werner Herzog (Estats Units) ja que els members del jurat encara estan discutint si el que relata és vertader o fals.

Orient Express - Casa Àsia

JURAT
Antonio Santamarina, Carles Torres i Ezgi Yalynalp

ANTARCTIC JOURNAL, de Yim Phil-sung (Corea del Sud).

Animat– Premi Gertie

JURAT
José Luis de Vicente, Enric Martí i Álex Samaranch

Millor Llargmetratge d’Animació
THE DISTRICT, de Áron Gauder (Hungria)

Millor Curtmetratge d’Animació
CIRKUS de Thomas Pors (Dinamarca)

Brigadoon (Patrocinat per Editorial DEVIR)

JURAT
Eugenio Mira, Luis Royo i Sergio Molina

Millor curtmetratge
GRAVELESS, de Christian Ray

Méliès D’argent

JURAT
Kiko Amat, Christian Molina i Jordi Burgués

Méliès d’Argent a la Millor Pel.lícula Fantàstic Europea
TROUBLE, de Harry Cleven (França-Bèlgica)

Curtmetratge Fantàstic Europeu nominat al premi Méliès d’Or
CITY PARADISE, de Gäelle Denis

ALTRES PREMIS

Gran Premi per votació popular a la millor pel•lícula (Patrocinat per El Periódico)
HARD CANDY, de David Slade (Estats Units)

Premi Nova Autoria (Patrocinat per l’SGAE)

Millor direcció
La última Polaroid, de Mar Coll (curtmetratge, ESCAC)

Millor guió
Sin Piedras, (documental, Universitat Ramon Llull)
Direcció i guió: Quim Fuster, Pau Iriarte

Millor música
14 apóstoles, de Maialen Sarasúa. (Documental. Universitat Pompeu Fabra) Autor de la música: Oier Sarasúa

Premi de la Critica Jose Luis Guarner
EL SABOR DE LA SANDIA (THE WAYWARD CLOUD), de Tsai Ming-liang (Taiwan)

Premi Citizen Kane al director/a revelació
LA MOUSTACHE, de Emmanuel Carrère (França).

Menció especial a ZULO, de Carlos Martín Ferrera (Espanya) pel seu agosarat tractament d’un tema candent que pot succeïr-li a qualsevol ciutadà

Go to top | AVÍS LEGAL | Sitemap | Política de privacitat | Condicions de venda
Sant Honorat, 32-34. 08870 Sitges (Barcelona) Tf. +34 93 894 99 90 · +34 671 552 188