ARXIUS DEL FESTIVAL

2010

Sitges - 43ed. Festival Internacional de Catalunya (7/10 - 17/10)
#43

Palmarès

OFICIAL FANTÀSTIC COMPETICIÓ SITGES 43

JURAT

Francesco Barilli, Jaume Collet-Serra, Colin Geddes, Jan Harlan & Elena Manrique

Millor Curtmetratge
THE LEGEND OF BEAVER DAMM de Jérôme Sable

Menció Especial al curtmetratge
VICENTA de Sam Millor

Disseny de Producció
Yuji Hayashida per THIRTEEN ASSASSINS

Millors Efectes de Maquillatge
Vitaya Deerattakul & Andrew Lin per DREAM HOME

Millors Efectes Especials
Gareth Edwards per MONSTERS

Millor Banda Sonora Original
Seppuku Paradigm, Alex & Willie Cortes per NUITS ROUGES DU BOURREAU DE JADE (RED NIGHTS)

Millor Fotografia
Mika Orasmaa per RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE

Millor Guió
Nicolás Goldbart per FASE 7

Millor Actriu
Josie Ho per DREAM HOME

Millor Actor
Patrick Fabian per THE LAST EXORCISM

Millor Director
Jalmari Helander per RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE

Premi Especial del Jurat
WE ARE THE NIGHT de Dennis Gansel

Millor Pel·lícula
RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE de Jalmari Helander


OFICIAL FANTÀSTIC COMPETICIÓ PANORAMA

JURAT
Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares

Millor Pel·lícula
TUCKER & DALE VS. EVIL d’Eli Craig

Millor Curtmetratge
THE FAMILIAR de Kody Zimmermann


CARNET JOVE

JURAT
Gerard Alonso, Alba Carmona, Anna Gual, Marian López & Daniel Mourenza

Millor Pel·lícula
FANTÀSTIC
RUBBER de Quentin Dupieux

Millor Pel·lícula MIDNIGHT X-TREME
MUTANT GIRLS SQUAD de Noboru Iguchi & Yoshihiro Nishimura & Tak Sakaguchi


NOVES VISIONS

JURAT
Ferran Audi, Rafael Maluenda & Laurent Pécha

Millor Pel·lícula Patrocinat pel SEAT
SIMON WERNER A DISPARU (LIGHTS OUT) de Fabrice Gobert

Menció Especial
SOUND OF NOISE d’Ola Simonsson & Johannes Stjarne Nilsson per la seva barreja única d’història, visuals i so
5150 RUE DES HORMES d’Éric Tessier per la seva innovadora combinació de cinematografia clàssica i fantàstica revelant nous dilemes morals

Diploma Pel·lícula No Ficció
VAMPIRES de Vincent Lannoo

Diploma Pel·lícula Discovery
TONY de Gerard Johnson


CASA ÀSIA

JURAT

Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons

Millor Pel·lícula
COLD FISH de Sion Sono

NOVA AUTORIA SGAE FUNDACIÓ AUTOR – INSTITUT BUÑUEL

JURAT
Xavier Capellas, Maria Ripoll & Albert Solé Millor

Direcció
Sílvia Subirós per LA EDAD DEL SOL, presentat per l’Escola de Cinema de Barcelona (ECIB)

Millor Guió
Jaime Serrano per LA LONA, presentat pel Centre d'Estudis Cinematogràfics de Catalunya (CECC)

Millor Música Original
Gonçal Perales Roy per THE SMILEY, presentat per l’Escola d’Animació de Catalunya-9 Zeros


ANIMA'T – Premi Gertie

JURAT
Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons

Millor Llargmetratge d’Animació
JACKBOOTS ON WHITEHALL d'Edward McHenry & Rory McHenry

Millor Curtmetratge d’Animació
UNE NOUVELLE VIE! (A NEW LIFE!) de Fred Joyeux

Millor Llargmetratge d’Animació per a Nens
THE UGLY DUCKLING de Garry Bardin


Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya

Millor Pel·lícula
THIRTEEN ASSASSINS de Takashi Miike


MÉLIÈS D’ARGENT

JURAT
Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares

Méliès d’Argent a la Millor Pel·lícula Europea
RUBBER de Quentin Dupieux

Menció Especial
RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE de Jalmari Helander

Méliès d’Argent al Millor Curtmetratge Europeu
LES BESSONES DEL CARRER PONENT de Marc Riba & Anna Solanas


MÉLIÈS D’OR

Méliès d’Or a la Millor Pel·lícula Europea
BURIED de Rodrigo Cortés

Méliès d’Or al Millor Curtmetratge
EL ATAQUE DE LOS ROBOTS DE NEBULOSA –5 de Chema García Ibarra


PREMIS DE LA CRÍTICA

JURAT

Carlos Losilla, Joan Millaret & Xavi Serra

Premi de la Crítica Jose Luis Guarner
UNCLE BOONMEE WHO CAN RECALL HIS PAST LIVES d’Apichatpong Weerasethakul

Premi Citizen Kane al director/a revelació
Quentin Dupieux per RUBBER


BRIGADOON

Paul Naschy JURAT

Joan I. Alonso, Jorge Manrique & Dani Moreno

Millor curtmetratge
ST. CHRISTOPHORUS ROADKILL de Gregor Erler

Pel·lícules

1!

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q