ARXIUS DEL FESTIVAL

2016

Sitges - 49ed. Festival Internacional de Catalunya (7/10 - 16/10)
#49

Palmarès

Secció Oficial Fantàstic Sitges 49

Premi Millor Pel·lícula: SWISS ARMY MAN, de Daniels

Premi Especial del Jurat: LA AUTOPSIA DE JANE DOE (THE AUTOPSY OF JANE DOE), d’André Øvredal

Premi Millor Direcció (patrocinat per Gas Natural Fenosa): Yeong Sang-ho, per TRAIN TO BUSAN

Premi Millor Interpretació Femenina: Sennia Nanua, per MELANIE. THE GIRL WITH ALL THE GIFTS

Premi Millor Interpretació Masculina (patrocinat per Autolica – Mercedes Benz): Daniel Radcliffe, per SWISS ARMY MAN

Premi Millor Guió: Jeremy Slater, per PET

Premi Millors Efectes Especials: Jung Hwang-su, per TRAIN TO BUSAN

Premi Millor Fotografia: Hong Kyung-pyo, per EL EXTRAÑO (THE WAILING)

Gran Premi del Públic (patrocinat per La Vanguardia): THE HANDMAIDEN, de Park Chan-wook

Premi Millor Curtmetratge Secció Oficial Fantàstic

CURVE, de Tim Egan

Menció especial a LIMBO, de Konstantina Kotzamani

 

Premi José Luis Guarner (Jurat de la Crítica)

THE NEON DEMON, de Nicolas Winding-Refn

 

Premi Citizen Kane a la Millor Direcció Novell

Julia Ducournau, per GRAVE (CRUDO)


Premi Jurat Carnet Jove a la Millor Pel·lícula

GRAVE (CRUDO), de Julia Ducournau

Mencions especials a THE LURE, d’Agnieszka Smoczynska i SWISS ARMY MAN, de Daniels

 

Noves Visions ONE

UNDER THE SHADOW, de Babak Anvari

Menció especial a PREVENGE, d’Alice Lowe

 

Noves Visions PLUS

A DRAGON ARRIVES, de Mani Haghighi

Menció especial a ARE WE NOT CATS, de Xander Robin

Premi Millor Curtmetratge Noves Visions Petit Format: LA FEMME ET LE TGV, de Timo Von Gunten

 

Panorama Fantàstic

I AM NOT A SERIAL KILLER, de Billy O'Brien 

 

Òrbita

LO CHIAMAVANO JEEG ROBOT, de Gabriele Mainetti

 

Focus Àsia

EL EXTRAÑO (THE WAILING), de Na Hong-jin

Menció especial a DEAREST SISTER, de Mattie Do

 

Anima’t

Premi Millor Pel·lícula: YOUR NAME, de Makoto Shinkai

Premi Millor Curtmetratge: DARREL, de Marc Briones i Alan Carabantes

 

Midnight X-Treme

IT STAINS THE SANDS RED, de Colin Minihan

 

Brigadoon

ARCANA, de Jerónimo Rocha

 

Méliès d’Argent

Premi Millor Pel·lícula Europea SOFC 49: GRAVE (CRUDO), de Julia Ducournau

Premi Millor Curtmetratge Europeu SOFC 49: DAWN OF THE DEAF, de Rob Savage

 

Blood Window

1974, de Victor Dryere

 

Premis SGAE Nova Autoria

Premi Millor Guió: EN LA AZOTEA, de Miguel Casanova i Damià Serra

Premi Millor Direcció-Realització: CABEZA DE ORQUÍDEA, de Violeta Blasco, Germán Andrés López, Carlotta Napolitano, Angélica Sánchez i Claudia Zegarra

Premi Millor Música Original: ROGER, de Jan Fité

Premi IV Laboratori d’Escriptura de Guió Cinematogràfic: LOS INVITADOS, de Carla Guimarães

Pel·lícules

1!

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N