ARXIUS DEL FESTIVAL

1999

32ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya (6/10 - 16/10)
#32

Palmarès

Award “Maria honorífica”

Best film:
Ringu (The Ring), dir. Hideo Nakata.

Best director:
Ben Hopkins (Simon Magus)

Best actor:
Noah Taylor (Simon Magus)

Best actress:
Emma Vilarasau (Los Sin Nombre)

Best cinematography ex-aequo:
Yujiro Yajima (Samurai Fiction)
Xavi Giménez (Los Sin Nombre)

Best script:
François Ozon (Les Amants Criminels)

Best Original soundtrack:
Tomoyasu Hotei (Samurai Fiction)

Best FX:
Hajime Matsumoto (The Ring)

Best short film:
The Cyclop of the Sea, dir. Philippe Julien

Best animation short films:
Huset pa kampen, dir. Pjotr Sapegin

Audience Award:
Smoke City, dir. Eduard Martin, Mario Terraves

Gran Angular Award:
Les Enfants du marais, dir. Jean Becker

Time Machine Honorary Award:
Dario Argento

Meliès d’Or:
Los sin nombre, dir. Jaume Balagueró

Best European Fantasy Film:
Los sin nombre, dir. Jaume Balagueró

Critic’s award:
Mones com la Becky dir. Joaquim Jordà, Núria Villazán

Pel·lícules

Fantàstic Official Selection
Les Amants Criminels, dir. François Ozon
The Blair Witch Project, dir. Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
eXistenZ, dir. David Cronenberg
La mujer más fea del mundo, dir. Miguel Bardem
Ringu (The Ring), dir. Hideo Nakata
Samurai Fiction, dir. Hiroyuki Nakano
Los sin nombre, dir. Jaume Balagueró
Simon Magus, dir. Ben Hopkins
Gran Angular
Go, dir. Doug Liman
The Last Days of Disco, dir. Whit Stillman
Mones com la Becky, dir. Joaquim Jordà, Núria Villazán
Night Train, dir. Les Bernstein
The Winslow Boy, dir. David Mamet
Special Sessions
Alien, dir. Ridley Scott
Gamera Daikaiju Kuchu Kessen, dir. Shusuke Kaneko
Maschera di cera, dir. Sergio Stivaletti
Night of the Living Dead “30th Anniversary Edition”, George A. Romero, John A. Russo
Porgy and Bess, Otto Preminger
Vertigo, Alfred Hitchcock
Anima’t
Mononoke Hime (Princess Mononoke), dir. Hayao Miyazaki
To Chrima (Money – A Mytology of Darkness), dir. Vassilis Mazomenos
Spriggan, dir. Hirotsugu Kawasaki
Retrospective Section
Jacques Demy
Segundo de Chomón

Jurat

International Jury:
Anthony P. Timpone
Karim Hussain
Evelyne Dandry
Isabel Coixet
Richard Lester
Assumpta Serna

Anima’t Jury:
Marie Paccou
Javier Mariscal
Eric Fogel

Jury Golden Méliès Award :
Julio Medem
Dominique Deruddere
Michele de Angelis
Pedro Berhan da Costa
Toni Jerrman

Jury d’Argent Méliès Award:
Ignasi Abad
Quim Casas
Antonio Llorens

Homenatges

Actes paral·lels

Organització

Director: Roc Villas

Notícies

Record patrocinat per