ARXIUS DEL FESTIVAL

2001

34ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (4/10 - 13/10)
#34

Palmarès

Award “Maria honorífica”

Best film:
Vidocq, dir. Pitof

Best director:
Brad Anderson (Session 9)

Best actor:
Eduard Fernández (Fausto 5.0)

Best actress:
Yuki Amami (Inugami)

Best cinematography:
Grzegorz Kedzierski (Avalon)

Best script:
Richard Kelly (Donnie Darko)

Best Original soundtrack:
Bruno Colais (Vidocq)

Best Make-Up:
Vidocq

Millors Efectes Visuales:
Pitof (Vidocq)

Best short film ex-aequo:
In Absentia, dir. Quay Brothers
Brasil, dir. Francisco Javier Gutiérrez Díaz

Orient Express Award:
Millenium Actress, dir. Satoshi Kon

Best animation short films:
Le Processus, dir. Xavier de l’Hermuziere & Philippe Grammaticopoulos

Audience Award Best animation short film:
Strange Invaders, dir. Cordell Barker

Best film Gran Angular:
The Curse of the Jade Scorpion (La Maldición del Escorpió de Jade), dir. Woody Allen

Citizen Kane Award for Best New Director:
Pitof (Vidocq)

Time Machine Honorary Award:
Peter Greenaway

Best European Fantasy Film:
Le pacte des loups (El pacto de los lobos), dir. Christophe Gans

Critic’s award “Jose Luis Guarner”:
Kairo, dir. Kiyoshi Kurosawa

Pel·lícules

Fantàstic Official Selection
Avalon, dir. Mamoru Oshii
Batoru Rowaiaru (Battle Royale), dir. Kinji Fukasaku
La Biblia Negra, dir. David Pujol
Christmas Carol: The Movie, dir. Jimmy T. Murakami
Dagon, dir. Stuart Gordon
Dead Creatures, dir. Andrew Parkinson
Donnie Darko, dir. Richard Kelly
Fausto 5.0, dir. Isidro ortiz, Alex Ollet, Carlos Padrisa
The Hole, dir. Nick Hamm
Inugami, dir. Masato Harada
Jeepers Creepers, dir. Victor Salva
Kairo (Pulse), dir. Kiyoshi Kurosawa
Metropolis, dir. Rin Taro
Mulholland Drive, dir. David Lynch (fora de competició)
No Such Thing, dir. Hal Hartley
Session 9, dir. Brad Anderson
Trouble Every Day, dir. Claire Denis
Vidocq, dir. Pitof
Gran Angular
Address Unknow, dir. Kim Ki-Duk
The Believer, dir. Henry Bean
Un crime au paradis, dir. Jean Becker
The Curse of the Jade Scorpion, dir. Woody Allen
Das Experiment, dir. Oliver Hirschbiegel
Full Time Killer, dir. Johnnie To, Wai Ka Fai
Ghost World, dir. Terry Zwigoff
Jay and Silent Bob Strike Back, dir. Kevin Smith
The Pledge, dir. Sean Penn
Tangled, dir. Jay Lowi
Orient Express
Dead or Alive 2: Birds, dir. Takashi Miike
The Duel, dir. Andrew Lau
Gojo Reisen Ki (Gojoe), dir. Sogo Ishii
The Legend of Gingko, dir. Park Je-Hyun
Paradise Villa, dir. Park Chong-won
Scout Man, dir. Masato Ishioka
Shiki-Jitsu (Ritual), dir. Hideaki Anno
Crocodile, dir. Kim Ki-duk.
Wild Animals, dir. Kim Ki-duk
Paran Daemun (Birdcage Inn), dir. Kim Ki-duk
Real Fiction, dir. Kim Ki-duk
Anima’t
Millenium Actress, dir. Satoshi Kon
Mutant Aliens, dir. Bill Plympton
Tenku No Escaflowne (Escaflowne-The Movie), dir. Kazuki Akane
Tonari No Yamada-Kun (My Neighbors the Yamadas), dir. Isao Takahata
Retrospective Quay Brothers
Retrospective AARDMAN 25è ANIVERSARI
Homenatge: Lotte Reinigier
Homenatge: Faith Hubley
Homenatge: Bill Hanna
Sessió Especial: Akira, dir. Katsuhiro Otomo
Seven Chances
Amig(a)gima, dir. Jose Maria Nunes
Distance, dir. Hirokazu Kore-Eda
Lan Yu, dir. Staley Kwan
Lisa Picard is Famous, dir. Griffin Dune
Operati, Contadini, dir. Jean-Marie Straub, Danièle Huillet
Otezánek, dir. Jan Svankmajer
Vies, dir. Alain Cavalier
Retrospective
Retrospective “Delicatessen”: Cinema Fantàstic Francès
Retrospective Imatges per a la sospita (Fals Documental)

Jurat

International Jury:
Mark A. Altman
Rampsey Campbell
Jordi Costa
Mapi Galán
Fernando Guillén
Mikel Olaciregui
Floria Sigismondi

Anima’t Jury:
Faith Hubley
Andreas Hykade
Fernando Moro

Orient Express Jury:
Ricardo Reparaz
Domingo López
Carlos J. Plaza

Méliès Jury:
Lionel Delplanque
Eugenio Mira
Jesús Palacios

Homenatges

Actes paral·lels

Organització

Director: Angel Sala

Notícies

Record patrocinat per