Home » News


Awards 2006

14-10-2006

Compartir

OFICIAL FANTÀSTIC
JURY: Monte Hellman, Leticia Dolera, Carlos Losilla, Pilar Pedraza, Tom Schiller

Best Short Film
(Ex aequo)
A FOR(R)EST IN THE DES(S)ERT, by Luiso Berdejo
HANDYMAN, by Simon Rumley

Best Production Design
Are Sjaastad, for THE BOTHERSOME MAN

Best Make Up FX
Jang Jin, for TIME

Best Special Effects - Premi Infinia
Jang Heui-cheol, for THE HOST

Best Original Soundtrack
East, for TZAMETI (13)

Best Cinematography
Jonathan Sela, for GRIMM LOVE

Best Script
Sam Hamm, for HOMECOMING (Masters of Horror)

Best Actress
Sandra Hüller, for REQUIEM

Best Actor
(Ex aequo)
Thomas Krestchmann, for GRIMM LOVE
Thomas Huber, for GRIMM LOVE

Best Director
Martin Weisz, for GRIMM LOVE

Special Jury Award
HOMECOMING (Masters of Horror), by Joe Dante

Best Motion Picture
REQUIEM, by Hans-Christian Schmid


CARNET JOVE JURY
Gerard Casau Vaz, Blanca Esteva Ballús, Stefan Ivanic, Zouhair El Hairan, Beatriz Martínez Gómez

FANTÀSTIC
EXILED, by Johnnie To

Special Mention to CIGARETTE BURNS (Masters of Horror), by John Carpenter.

MIDNIGHT X-TREME
WHAT IS IT', by Crispin Glover

Special Mention TO BEHIND THE MASK: The Rise of Leslie Vernon, Scott Glosserman's feature film for his skills in showing how to create a 'slasher' movie milestone.


SEAT AWARD - NOVES VISIONS
JURY: John Fallon, Carlos Martin Ferrera, Frédéric Temps

EDMOND, by Stuart Gordon

Special Mention to THE LIVING AND THE DEAD, by Simon Rumley.

Nova Autoria Award (Sponsored by l'SGAE)

Best direction
Jorge Tur Moltó (UAB), for DE FUNCIÓN

Best script
David Jiménez, Rubén Molina, Albert Solà and Joseph Lluïs Marín (EMAV), for BOWMAN

Best original music
Roger Padilla (ESCAC), for NO QUIERO LA NOCHE


ORIENT EXPRESS - CASA ÀSIA
JURY Jean-Pierre Dionnet, Enrique Garcelán, Amaia Torrecilla

THE HOST, by Bong Joon-ho


ANIMA'T ' Gertie Award
JURY: Juan Giménez, Ken Niimura, Sandra Salvador

Best Animated Film
THE GIRL WHO LEAPT THROUGH TIME, by Mamoru Hosoda

Best Animated Short film
DREAMS AND DESIRES-FAMILY TIES, by Joanna Quinn

Special Mention to THE BOOK OF THE DEAD, of Kihachiro Kawamoto, for his excellent technique and his real skill in the difficult art of puppet animation.


BRIGADOON
JURY: Jose Espinosa, Paul Naschy, Carles Muñoz Miralles

Best short film
TIGHT, by Sergio Vizcaíno


SILVER MÉLIÈS
JURY Adrián Guerra, Antonio José Navarro, Mireia Ros

Silver Méliès for Best European Motion Picture
PRINCESS, by Anders Morgenthaler

Silver Méliès Award for Best Europea Short Film
DOODLE, by Sam Rogers


OTHER AWARDS

Audience Award for Best Motion Picture (Sponsored by El Periódico)
LA CIENCIA DEL SUEÑO, by Michel Gondry.

Jose Luis Guarner Critic Award
JURY: Marta Monedero, Desirée de Fez, Pedro Adrián Zuloaga
REQUIEM, by Hans-Christian Schmid

Citizen Kane Award to an up-and-coming director
Rian Johnson, for BRICK


24-07-2014
21-07-2014
17-07-2014
16-07-2014
08-07-2014

More news
Go to top | LEGAL | Sitemap | Política de privacidad | Condiciones de venta
Sant Honorat, 32-34. 08870 Sitges (Barcelona) Tf. +34 93 894 99 90 · +34 671 552 188