Home » News




Rare Exports: A Christmas Tale, by Jalmari Helander, wins the Best Motion Picture

16-10-2010

Compartir

OFFICIAL FANTÀSTIC IN COMPETITION SITGES 43

JURY

Francesco Barilli, Jaume Collet-Serra, Colin Geddes, Jan Harlan & Elena Manrique

Best Short Film
THE LEGEND OF BEAVER DAMM by Jérôme Sable

Special Mention to the short film
VICENTA by Sam Millor

Best Production Design
Yuji Hayashida for THIRTEEN ASSASSINS

Best Make Up FX
Vitaya Deerattakul & Andrew Lin for DREAM HOME

Best Special Effects
Gareth Edwards for MONSTERS

Best Original Soundtrack
Seppuku Paradigm, Alex & Willie Cortes for NUITS ROUGES DU BOURREAU DE JADE (RED NIGHTS)

Best Cinematography
Mika Orasmaa for RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE

Best Script
Nicolás Goldbart for FASE 7

Best Actress
Josie Ho for DREAM HOME

Best Actor
Patrick Fabian for THE LAST EXORCISM

Best Director
Jalmari Helander for RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE

Special Jury Award
WE ARE THE NIGHT by Dennis Gansel

Best Motion Picture
RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE by Jalmari Helander


OFFICIAL FANTÀSTIC COMPETITION PANORAMA

JURY
Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares

Best Motion Picture
TUCKER & DALE VS. EVIL by Eli Craig

Best Short Film
THE FAMILIAR by Kody Zimmermann


CARNET JOVE

JURY
Gerard Alonso, Alba Carmona, Anna Gual, Marian López & Daniel Mourenza

Best Motion Picture FANTÀSTIC
RUBBER by Quentin Dupieux

Best Motion Picture MIDNIGHT X-TREME
MUTANT GIRLS SQUAD by Noboru Iguchi & Yoshihiro Nishimura & Tak Sakaguchi


NOVES VISIONS

 
JURY
Ferran Audi, Rafael Maluenda & Laurent Pécha

Best Motion Picture Sponsored by SEAT
SIMON WERNER A DISPARU (LIGHTS OUT) by Fabrice Gobert

Special Mention
SOUND OF NOISE by Ola Simonsson & Johannes Stjarne Nilsson for its unique blending of story, visuals and sound.
5150 RUE DES HORMES by Éric Tessier groundbreaking blend of classical cinematography and fantasy opening up new moral issues.

Non-Fiction Motion Picture Diploma
VAMPIRES by Vincent Lannoo

Discovery Motion Picture Diploma
TONY by Gerard Johnson


CASA ÀSIA

JURY

Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons

Best Motion Picture
COLD FISH de Sion Sono

NOVA AUTORIA SGAE FUNDACIÓ AUTOR – INSTITUT BUÑUEL

JURY
Xavier Capellas, Maria Ripoll & Albert Solé Millor

Best Director
Sílvia Subirós for LA EDAD DEL SOL, presented by l’Escola de Cinema de Barcelona (ECIB)

Best Screenplay
Jaime Serrano for LA LONA, presented by Centre d'Estudis Cinematogràfics de Catalunya (CECC)

Best Original Score
Gonçal Perales Roy for THE SMILEY, presented by l’Escola d’Animació de Catalunya-9 Zeros


ANIMA'T – Gertie Award

JURY
Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons

Best Animated Film
JACKBOOTS ON WHITEHALL by Edward McHenry & Rory McHenry

Best Animated Short film
UNE NOUVELLE VIE! (A NEW LIFE!) by Fred Joyeux

Best Animated Feature for Kids
THE UGLY DUCKLING by Garry Bardin


Audience Award El Periódico de Catalunya

Best Motion Picture
THIRTEEN ASSASSINS by Takashi Miike


SILVER MÉLIÈS

JURY
Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares

Silver Méliès for Best European Motion Picture
RUBBER by Quentin Dupieux

Special Mention
RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE by JALMARI HELANDER

Silver Méliès Award for Best Europea Short Film
LES BESSONES DEL CARRER PONENT by Marc Riba & Anna Solanas


GOLDEN MÉLIÈS

Golden Méliès for Best European Motion Picture
BURIED by Rodrigo Cortés

Golden Méliès for Best European Short Film
EL ATAQUE DE LOS ROBOTS DE NEBULOSA –5 by Chema García Ibarra


CRITIC AWARDS

JURY

Carlos Losilla, Joan Millaret & Xavi Serra

Jose Luis Guarner Critic Award
UNCLE BOONMEE WHO CAN RECALL HIS PAST LIVES by Apichatpong Weerasethakul

Citizen Kane Award to an up-and-coming director
Quentin Dupieux for RUBBER


BRIGADOON

Paul Naschy JURY

Joan I. Alonso, Jorge Manrique & Dani Moreno

Best short film
ST. CHRISTOPHORUS ROADKILL by Gregor Erler


27-06-2017
19-06-2017
15-06-2017
31-05-2017
31-05-2017

More news
Go to top | LEGAL | Sitemap | Privacy policy | Terms of sale
Sant Honorat, 32-34. 08870 Sitges (Barcelona) Tf. +34 93 894 99 90 · +34 671 552 188