54a Edició - SITGES - Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya

SECCIÓ OFICIAL FANTÀSTIC A COMPETICIÓ:

Millor pel·lícula
Lamb (Valdimar Johánnsson)

Premi especial del jurat
After Blue (Bertrand Mandico)

Millor direcció
(sponsored by Moritz)
Justin Kurzel (Nitram)

Menció a pel·lícula
The Innocents (Eskil Vogt)

Menció especial a òpera prima
Ex-aequo:
The Blazing World (Carlson Young)
The Execution (Lado Kvataniya)

Millor interpretació masculina
(sponsored by Vilamòbil)
Ex-aequo:
Caleb Landry Jones (Nitram)
Franz Rogowski (Luzifer)

Millor interpretació femenina
(sponsored by So de Tardor)
Ex-aequo:
Noomi Rapace (Lamb)
Susanne Jensen (Luzifer)

Millor guió
Silent Night (Camille Griffin)

Millors efectes especials
(sponsored by Kelonik & Antaviana)
Mad God (Phil Tippett)

Millor fotografia
(sponsored by Lavazza)
Limbo (Cheng Siu Keung)

Millor música
(sponsored by Primavera Sound)
Daniele Luppi (Mona Lisa and the Blood Moon)

NOVES VISIONS

Millor pel·lícula
El apego (Valentín Javier Diment)

Menció a la pel·lícula
2551.01 (Norbert Pfaffenbichler)

Millor direcció
Anita Rocha da Silveira (Medusa)

Millor curt Noves Visions Petit Format
Brutalia, Days of Labor (Manolis Mavris)

SITGES DOCUMENTA

Premi a la millor pel·lícula
Inferno Rosso. Joe d'Amato Sulla Via Dell'Ecccesso (Manlio Gomarasca, Massimiliano Zanin)

BLOOD WINDOW

Premi Blood Window
A nuvem rosa (Iuli Gerbase)

JURAT DE LA CRÍTICA

Premi de la Crítica José Luis Guarner
Ex-aequo:
After Blue (Bertrand Mandico)
Mad God (Phil Tippett)

Premi Citizen Kane a la direcció revelació
Valdimar Johánnsson (Lamb)

Premi de la crítica al Millor curtmetratge de Secció Oficial
(sponsored by Fotogramas)
Los huesos (Cristóbal León y Joaquín Cociña)

MÉLIÈS D’ARGENT

Premi al Millor Curtmetratge
T'es morte Hélène (Michiel Blanchart)

Premi a la Millor Pel·lícula
Tres (Juanjo Giménez)

CARNET JOVE

Premi Jurat Carnet Jove al millor llargmetratge de gènere fantàstic
Mona Lisa and the Blood Moon (Ana Lily Amirpour)

Premi al millor llargmetratge d’animació
Cryptozoo (Dash Shaw)

Premi al millor curtmetratge d’animació
Other Half (Lina Kalcheva)

BRIGADOON

Premi Brigadoon Paul Naschy
Unheimlich (Fabio Colonna)

Menció especial del Jurat a:
Viewers : 1 (Daigo Hariya y Yosuke Kobayashi)

PREMIS SGAE NOVA AUTORIA

Millor direcció
La caída del vencejo (Gonzalo Quincoces)

Millor guió
Goodnight Mr. Ted (Nicolás Solé)

Millor música original
Goodnight Mr. Ted (Gonçal Perales)

PREMIS DEL PÚBLIC

Millor Pel·lícula Secció Oficial Fantàstic a Competició
Silent Night (Camille Griffin)

Millor Pel·lícula Panorama Fantàstic
Jacinto (Javi Camino)

Millor Pel·lícula Midnight X-Treme
The Great Yokai War (Takashi Miike)

Millor Pel·lícula Focus Àsia
Beyond the Infinite Two Minutes (Junta Yamaguchi)