Palmarès

54a Edició

SITGES - Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya

Señores trabajando

SECCIÓ OFICIAL FANTÀSTIC A COMPETICIÓ

  • Millor pel·lícula: «Lamb», Valdimar Johánnsson.
  • Premi especial del jurat: «After Blue», Bertrand Mandico.
  • Millor direcció (Sponsored by Moritz): Justin Kurzel, «Nitram».
  • Menció a pel·lícula: «The Innocents», Eskil Vogt.
  • Menció especial a òpera prima ex-aequo: «The Blazing World», Carlson Young / «The Execution», Lado Kvataniya.
  • Millor interpretació masculina ex-aequo (Sponsored by Vilamòbil): Caleb Landry Jones, «Nitram» / Franz Rogowski, «Luzifer».
  • Millor interpretació femenina ex-aequo (Sponsored by So de Tardor): Noomi Rapace, «Lamb» / Susanne Jensen «Luzifer»
  • Millor guió: «Silent Night», Camille Griffin.
  • Millors efectes especials (Sponsored by Kelonik & Antaviana): «Mad God», Phil Tippett.
  • Millor fotografia (Sponsored by Lavazza): «Limbo», Cheng Siu Keung.
  • Millor música (Sponsored by Primavera Sound): Daniele Luppi, «Mona Lisa and the Blood Moon».

NOVES VISIONS

  • Millor pel·lícula: «El apego», Valentín Javier Diment.
  • Menció a la pel·lícula: «2551.01», Norbert Pfaffenbichler.
  • Millor direcció: Anita Rocha da Silveira, «Medusa».
  • Millor curt Noves Visions Petit Format: «Brutalia, Days of Labor», Manolis Mavris.

SITGES DOCUMENTA

  • Premi a la millor pel·lícula: «Inferno Rosso. Joe d'Amato Sulla Via Dell'Ecccesso», Manlio Gomarasca, Massimiliano Zanin.

BLOOD WINDOW

  • Premi Blood Window: «A nuvem rosa» (Iuli Gerbase)

JURAT DE LA CRÍTICA

  • Premi de la Crítica José Luis Guarner ex-aequo: «After Blue», Bertrand Mandico / «Mad God», Phil Tippett.
  • Premi Citizen Kane a la direcció revelació: Valdimar Johánnsson, «Lamb».
  • Premi de la crítica al Millor curtmetratge de Secció Oficial (sponsored by Fotogramas): «Los huesos », Cristóbal León i Joaquín Cociña.

MÉLIÈS D’ARGENT

  • Premi al Millor Curtmetratge: «T’es morte Hélène», Michiel Blanchart.
  • Premi a la Millor Pel·lícula: «Tres», Juanjo Giménez.

CARNET JOVE

  • Premi Jurat Carnet Jove al millor llargmetratge de gènere fantàstic: «Mona Lisa and the Blood Moon», Ana Lily Amirpour.
  • Premi al millor llargmetratge d’animació: «Cryptozoo», Dash Shaw.
  • Premi al millor curtmetratge d’animació: «Other Half», Lina Kalcheva.

BRIGADOON

  • Premi Brigadoon Paul Naschy: «Unheimlich», Fabio Colonna.
  • Menció especial del Jurat a: «Viewers:1», Daigo Hariya i Yosuke Kobayashi.

PREMIS SGAE NOVA AUTORIA

  • Millor direcció: «La caída del vencejo», Gonzalo Quincoces.
  • Millor guió: «Goodnight Mr. Ted», Nicolás Solé.
  • Millor música original: «Goodnight Mr. Ted», Gonçal Perales.

PREMIS DEL PÚBLIC

  • Millor Pel·lícula Secció Oficial Fantàstic a Competició: «Silent Night», Camille Griffin.
  • Millor Pel·lícula Panorama Fantàstic: «Jacinto», Javi Camino.
  • Millor Pel·lícula Midnight X-Treme: «The Great Yokai War», Takashi Miike.
  • Millor Pel·lícula Focus Àsia: «Beyond the Infinite Two Minutes», Junta Yamaguchi.